Články
Podzimní krmení hubených koní
08.09.2013, 00:11, ANIMO
NOVÉ! Máme pro vás mnoho užitečných rad, jak vyřešit nyní velmi aktuální podzimní problematiku - výrazný ubytek hmotnosti vašich koní.
Za více než 11 let jsme pomohli tisícovce koním, kteří měli na podzim a v zimě problém se ztrátou hmotnosti, pomůžeme i Vám.
Rychlé tipy v sortimentu najdete zde:
Řešte problém ještě dříve, než nastane!
Začněte řešit problémy včas! Od září je zhlediska nižší výživové hodnoty pastvy vyšší riziko ztráty hmotnosti vašich koní. Koně dokáží ztratit i 30 % své hmotnosti, a věřte, že 100 kg se nabírá zpět (ve svalové hmotě, nikoliv v tuku!) minimálně 3 měsíce! Kůň, který má svojí optimální hmotnost například 600 kg, se při nedostatečném krmení a nadměrné práci může dostat až na 420 kg, tedy zhubnout až 180 kg!! Taková to ztráta je extrémní, a návrat do otpimální kondice trvá mnoho měsíců (7- 10) ale může se stát. Za měsíc pak Váš kůň může nabrat až 20 kg ž. hm zpět. Nesmírně důležitá je prevence v podobě srávně a včas sestavené podzimní krmné dávky. Než řešit následky! Tedy pozměnit a navýšit krmení oproti pastevnímu krmení.
Je však nutné začít řešit tuto pravidelně se každoročně opakující se situaci zavčas, a to již od července! Pakliže zpozorujete úbytek hmotnosti vašeho koně, je to již viditelná ztráta hmotnosti, 50 kg a více! A zastavení hubnutí a návrat do normálu je pak velmi složité a trvá déle, pakliže nechcete, aby kůň nabral tuky, ale svalovou hmotu.
Rozhodně nedejte na rady ,,chytrolínů", kteří na přírůstek doporučí ječný šrot, nebo kukuřici a další energetické nízkobílkovinné krmivo. Toto krmivo je nutričně nevyvážené, neobsahuje všechny důležité aminokyseliny a taková bílkovina je nekvalitní a navíc v celkovém množství je jí málo. Navíc ječný šrot a ječmen obecně je obilovina určená pro výkrm zvířat, zvl. prasat, a z koníka nejspíš prasátko nechcete mít. Proto je nutné volit krmivo výživově bohaté a zejména bílkovinné.
Zjištěte si hmotnost Vašeho koně, jak správně a kde měřit si nastudujte ZDE. Naměřené hodnoty si můžete dosadit SEM, kde Vám automaticky vypočítáme přibližnou hmotnost s odchylkou +-20 kg. Je dobré si jednou za měsíc koně přeměřit a sledovat hmotnostní přírustky.
Jak můžete tuto situaci řešit sami? Jaká opatření a krmiva, aby Váš kůň nehubl, zvolit?
-
začít s příkrmy již od poloviny července (pastva je chudší oproti jaru a koně si musí začít vytvářet tukové a svalové zásoby na zimu)
-
příkrmy musí obsahovat bílkovinná krmiva (vojtěškové pelety, sladový květ, oves, extrudovaná soja, soja-len), vlákninová krmiva (řepné pelety, kvalitní luční seno v množství alespoň 1,5 kg na 100 kg ž. hm., senné granule, vlákninové granule) a tuková krmiva (slunečnicové semeno v množství alespoň 100 g, lněné semeno, nebo extrudovaný len v dávce 100 g a další semínka - konopí, sezam, dýně).
-
Možné je také přidávat rostlinné oleje (ostropestřecový, lněný, slunečnicový) v dávce 2 - 5 lžic ( 1 lžíce = 15 ml)
-
Příkrmy by měli být v množství cca 0,5 - 1 kg navíc oproti normální dávce. V rozumné míře je to celkem k senu do 3 kg na koně a den
-
vhodné zařadit doplňková přírodní krmiva, která zvyšují stravitelnost a zlepšují trávení, zejména pivovarské kvasnice, bylinky na trávení, mátu peprnou, yuccu
- pivovarské kvasnice a zdroj přírodního vitamínu C (šípek) jsou zvláště důležité pro geriatrické koně (nad 15 let) jelikož už obtížně syntetizují vit. B a C
-
Krmit častěji, než dvakrát veliké dávky, to se týká jak sena, tak i koncentrátu. Vhodné je použít slowfeeder sítě.
- Většina chovatelů krmí komlexní vitamino-minerální směsi neuváženě a svého koně předávkovává, zejména dodáva syntetické vitamíny a anorganické minerály, které jsou hůře vstřebatelné a orgány zatěžující (játra a ledviny). Dlouhodobé podávání takových přípravků (zejm vit. D) snižuje životnost koní (orgánové selhání). Mnoho vitamínů obsahuje velmi vysoké koncentrace a doporučené dávkování od výrobců je příliš nadhodnocené a jen v zájmu výrobců, nikoliv koní a majitelů.
Nejčastější chyby:
-
příkrmy v podobě hůře stravitelných škrobů, jako jsou obiloviny (ječmen, kukuřice, granule) nezpůsobí růst svalové hmoty a postupné nabírání na méně výživné podzimní a zimní období, ale zatíží příliš organismus a především trávicí trakt koní, situace je ještě více zhoršuje, přidává-li chovatel více a více tohoto typu krmiva. Může docházet nadbytkem jadrného krmiva, především ječmene a kukuřice k přetučnění zvířat, nikoliv k nárustu svalů
-
Pakliže kůň nenabírá, zvyšují chovatelé koncentrované krmivo v podobě obilovin (či musli a granulí), toto však způsobí snížení příjmu výživného sena, okyselení trávicího traktu, snížení stravitelnosti vlákniny a ještě větší úbytek hmotnosti a celkově narušení rovnováhy v trávení.
- ,,preventivní" podávání koncentrovaných vitamino-minerálních směsí- oslabuje ledviny a játra a metabolismus koní
Výměna srsti- přelínávání. Je také potřeba si uvědomit, že přelínávání, které začíná přibližně od září je enregticky velmi náročné a proto je nutné každému koni navýšit krmnou dávku alespoň o lněné a slunečnicové semeno smíchaného v poměru 1:1 a celkově denně do 200 g na koně. Tato semena jsou bohatá jak na tuky, bílkoviny ale i vitamíny a minerály, které hrají důležitou roli při výměně srsti. pro hubenější koně velmi doporučuji náš produkt SOJA-LEN, který obsahuje 39 % bílkovin.
Příklad krmné podzimní dávky (600 kg kůň) pro koně, který má tendenci hubnout:
- seno neustále k dispozici, nebo 8 - 12 kg sena
Pozn: F = 800 ml fanka, P = 300 ml plecháček
Snídaně:
- 1 F řepné pelety (pak namočit)
- 1 F sladový květ
- 1/2 P pivovarských kvasnic
- 1/2 P extrudovaného lnu
Večeře:
- 1 F vojtěškových pelet
- 1 P slunečnicového semene
- 1 P směs - jablečné výlisky, svatojánský chléb, černý oves
- 1/2 P extrudovaného lnu nebo soja-len
Proto nejdůležitější rada na závěr! V kondici koně hraje nejdůležitější roli PREVENCE! Pakliže na koni zpozorujete úbytek hmotnosti, je už pozdě. Proto začněte s přípravou na zimu včas, to je nejpozději v září. Jen tak zajistíte optimální adaptaci na podzim a zimu.
Individuálně velmi rádi pomůžeme vašemu koni aby podzimní období překonal bez ztráty jediného kila. Stop podzimnímu hubnutí koní v Čechách :-)
Věřím, že tyto rady Vám pomohli, v případě Vašich dotazů se na mne můžete obrátit, také budeme rádi, když se Vám tento článek a návod líbí, aby jste ho sdíleli na Facebooku se svými známými.
Ing. Kateřina Bergrová, ANIMO CZ s.r.o.
odborník na zdravou výživu a přírodní léčbu koní
SLEDUJTE NÁS
Animo na Facebooku Animo na Twitteru